yağmurlama sulama sistemi

Yağmurlama Sistemleri

Yağmurlama Sistemleri

Suyu basınç ve belirli bir açı ile havaya püskürtülmesi ile yapılan Yağmur Sulama Sistemleri suyun kendi ağırlığı sayesinde mahsül ve toprak üzerine ince damlacıklar şeklinde düşmektedir. Suyun görüntüsü doğal bir yağmuru andırır. Bu nedenle bu metoda yağmurlama denilir. Her türlü toprak koşullarında uygulanabilir. Arazinin düz ya da eğimli olması sorun oluşturmadığı gibi bütün bitki cinslerinde de kullanılabilir. Yüzey sulama metotları baz alındığında çok daha düşük debilerde su kaynağı kullanılabilmektedir. Kullanılan su başlıklardan basınç sayesinde püskürtülmektedir. Bu da doğal bir yağış sistemi oluşturur.

Yağmurlama Sistemleri
Yağmurlama Sistemleri

Yağmurlama İçin Uygun Yöntemler

            Bu sistemler uygun bir şekilde işletilmesi ile sulama suyu ihtiyaçları önemli oranlarda az olacaktır. Eğimli ve yüzeyi düzgün olmayan alanlarda sızdırma hızı yüksek olacaktır. Sığ köklü bitkilerin sulanmasında da oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu nedenle bahçe yağmurlama sistemleri kurulumu için ilk yatırımların yanında enerji giderleri de gereklidir. Giderler yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu şekilde ürünlerin artışı ile karşılandığında yağmurlama sistemi de çok daha fazla gelişebilir. Bu metotta işçilik daha azdır.

 

Yağmurlama Sistemleri Avantajları

            Taşınabilir sistemlerde lateraller ve ana boru taşınabiliyor. Yarı taşınabilir sistemlerde ise ana boru hatta ve pompa ünitesi sabit kalırken lateraller hareketli olacaktır. Bu sistemlerde ana boru hattı ise toprak altında gömülü olmaktadır. Taşınmayan sistemlerde ise tüm aparatlar sabit kalmaktadır. Genel olarak bu sistemler az işçilik sağladığı için özellikle işçiliğin pahalı olduğu yerlerde tercih edilmektedir. İşçilik giderlerinin artmasının nedeni ise sistemlerin yarı sabit ya da sabit olarak kullanılmasıdır. Bu da Yağmur Sulama Sistemleri fiyatları için farklı aralıklarda rakamlar ortaya çıkarmaktadır. Gelişen sistemlerde boru hatları ve yağmurlama başlıkları daha ucuza mal edilmeye başlandı. Bu da sistemin çok daha yaygın olarak kullanılmasının önünü açmıştır. Bu sistem projelendirilirken toprakların kullanılabilir su tutma kapasitesi, bitkilerin etkili kök derinlikleri, ürün için sulama suyu ihtiyaçları, toprakların su alma hızlarının da belirlenmesi gereklidir. Su kullanma randımanının yüksek olduğu bu metot sulama suyunun az olduğu alanlarda oldukça faydalı kullanımlar oluşturacaktır.

Telefon : 0537 737 94 60

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir