projelendirme

Projelendirme

Projelendirme

            Hangi alanda olursa olsun, elinizde bir plan ya da proje yok ise düzensiz bir sistemde hedeflenen başarıya ulaşmak kolay olmayacaktır. Her alanda farklı projelendirme çalışmaları yapılabilir.

Bahçe Sulamasında

            Sulama sistemlerinde su kaynağı tespiti ve ölçme işlemlerinin yapılması bahçe sulama projesi için çok önemlidir. Su kaynaklarının tespiti için suyun temininde şebeke suyu kullanılabilir. Ya da bir günlük su rezervini karşılayacak depodan oluşan sistemler elde edilebilir. Bunun yanında sondaj deposunun kullanımı da çok önemlidir. Şehir şebeke hatları kullanılacak ise belediye su saati için özel kesme vanası sunacaktır. Bu nedenle sulama sistemleri projesi için ölçümler ve su kaynağının temini alanındaki çalışmalara çok fazla önem vermek gereklidir. Şebeke boru çapı tayini içinde boruya ip dolayarak borunun ölçüsü tespit edilebilir.

 

projelendirme

Doğalgaz Tesisatlarında

            Durum doğalgaz tesisat projesi olduğunda çok daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü bu alandaki en küçük yanlış hesaplama can kayıtları gibi çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Daire içlerinde iç tesisat şartnamesine bağlı olarak gaz tesisatının projesi çizilmektedir. Yetkililer tarafından projenin onaylanması ile de montaj çalışmaları yapılmaktadır. Bu alanda ısıtma sistemleri projesi yetkili kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Autocad programında çizilebilen projeler, farklı programlar aracılığı ile de çizilebilir. Projelerde pek çok ayrıntı bulunuyor. Yer altında döşenen boruların 50 cm aşağıda olması, kum yastıklarının yapılması, çelik boru kullanımları ile korozyona karşı korumaların sağlanması gibi detaylara yer verilmektedir.

Yangın Söndürme Sistemlerinde

            Hazırlanan projeler sistemlerin çalışma alanında sıfır sorun ile verim sağlamasına olanak tanıyacaktır. Bu alanda yangın söndürme sistemleri projesi içerisinde yapıların risk sınıfının belirlenmesi gereklidir. Sonrasında yangın senaryolarının oluşturulması, yangına karşı alınması gereken önlemler, uygun sistem seçimi gibi kriterlerde projenin hazırlanmasında dikkat edilecek hususlar arasında yer alıyor. Bu alanda da hazırlanan projelerin her ihtimal düşünülerek tasarlanması gereklidir. Bu şekilde alınacak tedbirler çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Çalışma sisteminin daha az zarar görmesi ve hayati tehlikeler oluşmaması adına yapılacak bu projelendirme çalışmaları, Türkiye Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliklere de uygun olarak hazırlanması gereklidir.

 

Telefon : 0537 737 94 60

petek temizleme

Petek Temizleme

Petek Temizleme

            Mekanik sistemlerin tamamında, uzun çalışma süreleri sonunda belirli tıkanıklıklar ve performans düşüklükleri oluşabilir. Peteklerinizde de ısınma sorunları meydana geldiğinde Petek Temizleme çalışmalarının yapılmasının vakti gelmiştir. Petek temizliği için ısıtma sisteminin tamamı hakkında bilgi sahibi olan teknik elemanlar tercih edilmelidir. Isıtma sistemi bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Petek Temizliği Nedir?

            Peteklerinizin her zaman tam verimle çalışabilmesini sağlayan ve düzenli periyotlar ile yapılması gerekli olan temizlik çalışmaları profesyonel petek temizleme araçları ile yapılması gereklidir. Kullanıcılar sadece peteklerin havasını alabilir ve bu şekilde hava sirkülasyonunu sağlayabilir. Petekler ısıtmıyor ise ilk etapta içerisinde oksijen olduğu düşünülebilir. Isınıp soğurken bu oksijen siteminde hava oluşmasına neden olduğu söylenebilir. Havası alanınan petekler hala iyi ısıtmıyor ise artık garantili petek temizleme hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

petek temizleme

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

            Peteklerde yaşanan ısı kayıpları bu temizlik hizmetlerine başvurmanızı gerektirir. Temizlik için gelen ekipler ısıtma sisteminin bütün borularını ve peteklerini de içine alacak temizlik çalışmaları başlatır. Kombi kapatılır ve kombiye giren su vanaları kapatılır. Bu şekilde kombinin zarar görmesinin önüne geçilir. Petek temizliği tek tek yapılmaktadır. Banyolarda bulunan havlupan sökülür. Temizlik için kullanılacak cihazın bir hortumu bu kısma bağlanır. Cihazdaki diğer ucu ise klozete ya da tuvalete konulur. Cihaza su verilir. Tazyikli su ile temizlik çalışmaları başlar. Bu çalışmalarda petek temizleme sıvısı kullanılmaktadır. Bu da petekleri koruyan özellikleri olan sıvılardır. Bu şekilde iki yıl boyunca peteklerin korunması sağlanabilir.

Petek Temizliğinin Faydaları

            Kombinin daha düşük derecelerde ideal ısı elde etmesi söz konusu olacaktır. Yapılan temizlik çalışmaları ile peteklerden yüksek verim elde edebilirsiniz. Kombinize en uzak radyatör bile çok daha iyi bir şekilde ısınır. Bu şekilde petek temizleme fiyatları birkaç ay içerisinde kendini amorti edecektir. Doğalgaz sarfiyatınızın azalması ile faturalarınızda da tasarruf etmiş olabilirsiniz. Petek içerisindeki tıkanıklıkların açılması ise radyatörlerin üstü ısınıyor, altı ısınmıyor gibi sorunlarında önüne geçebilirsiniz. Petek temizlikleri aynı zamanda kombilerde ileri düzeylerde oluşabilecek arıza, par değişimlerine kadar uzanacak sorunlarında önüne geçebilecek servis hizmetleridir.

           

Telefon : 0537 737 94 60

Kombi Servisi

Kombi Servisi

            Yaşam alanlarında bağımsız ısınma sağlayan kombiler, son dönemlerde sağladıkları avantajlar ve doğalgaz kullanımının artması ile daha çok tercih edilmektedir. Bu alanda kaliteli kombi servisi hizmetleri tercih ederek, cihazınızdan her zaman üst düzey bir performans alabilirsiniz. Montaj, bakım ve onarım çalışmaları başlıklarında düzenli olarak takip edilen çalışmalar, cihazınızdan her zaman için sıfır cihaz performansı alabilmenizi kolaylaştırır.

Kombi Montajı

 kombi servisiKombi montaj çalışmalarında mutfak ya da banyoya yakın bir alanda kombilerin konumlandırılması daha ekonomik bir kullanım elde etmenize imkan sağlamaktadır. Montaj yapacak ustanın sertifikalı olması çok önemlidir. Montaj öncesinde kullanılacak malzemelerin tozlardan ve kirlerden arındırılması gereklidir. Cihaz pilot alevinin görülebilecek şekilde ve kullanım rahatlığı sağlaması itibari ile 1,5 metre yüksekliği monte edilmelidir. Özellikle baca kısımlarının montajında kombi servis elamanları çok dikkatli olmalıdır. Montaj tamamlandığında gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu aşamada atlanacak en küçük detay mal ve can kaybına neden olabilir.

 Kombi Bakımı

            Periyodik olarak yapılacak kombi servisi bakımı hizmetleri ile cihazınızın sıfır cihaz ayarında tekrardan çalışması sağlanır. Bu şekilde enerji tasarrufu sağlayabilir ve yüksek verim elde edebilirsiniz. Bakım çalışmalarında cihaz tozlardan temizlenmekte, yanma haznesi kontrol edilmekte, brülör sökülüp yıkanmaktadır. Özellikle ateşleme elektrotları zımparalanmalıdır. Prop gözleri temizlenmeli, Fan motorundaki fanın tozları da fırça ile temizlenir. Genleşme takındaki hava oranı ölçülmektedir. Gaz valfi üzerindeki kombi kalori kapasite ayarı da yapılması önemlidir. Baca kısmının temizliği de çok önemlidir. Bacalı cihazlar göz ardı edilmeden baca emniyet limitlerini tek tek kontrol edilmelidir.

Kombi Arızaları

            Zamanında yapılmayan bakım çalışmaları ileriki dönemlerde çok daha büyük arızalara dönüşebilir. Bu şekilde kombi servisi fiyatları esasında kombinizin verimli çalışmasını sağlayacak sigorta ücretleri olarak nitelendirebilirsiniz. Kombiniz çalıştığı halde ısı vermiyor, patlamalı yanıyor, sıcak su açıkken petekler daha çok ısınıyor, Peteklerin üst kısmı altından soğuk oluyor ya da kombi su kaçırıyor ise mutlaka garantili kombi servis çalışmaları arasından tercihler yapmanız gereklidir. Arıza durumlarında orijinal yedek parça kullanımları da cihazın orijinal çalışma verimini sürdürebilmesi adına çok önemli bir detaydır.

 

Telefon : 0537 737 94 60