Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri

Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri

Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri

Bitkinin doğal yollarla karşılanamayan su ihtiyacı çeşitli ekipmanlar ve sistemler sayesinde daha profesyonel bir şekilde karşılanabilir. Kullanım alanına, bütçenize göre farklı sulama sistemleri tercih edebilirsiniz. Ancak sistemin doğru bir şekilde kurulum ve kullanımı kadar Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri de çok önemlidir. Bu nedenle kurduğunuz sistemin zaman zaman bakımlarının yapılması tavsiye edilir. Oluşan arıza durumlarında uzman destek alarak sisteminizin verimlilik sunmasına devam etmesini de sağlayabilirsiniz.

Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri
Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri

Sulama Bitkiler İçin Hayati Değer Taşır

            Toprağın serinletilmesi ile bitki gelişebilmek adına daha elverişli bir ortam elde edebilir. Topraktaki tuzun eritilmesini ve yıkanmasını sağlayan sulama sistemleri özellikle toprakta oluşan çatlamaların da önüne geçecektir. Bunların yanında taban taşının yumuşatılmasını da sağlayan sulama sistemleri, hangi iklim kuşağında olursanız olun üretim kararlılığı sağlayan çalışmalar olarak tanımlanabilir. Özellikle bölgeniz kurak ya da yarı kurak bir tarzda ise bu çok önemlidir. Tarlanın seviyesinin düzgün olması seçilen sulama sistemine göre değişebilir. Ürünün cinsi, toprağın özellikleri, sulama ihtiyaçları hatta çiftçinin alışkanlıkları bile sulama sistemlerinin seçimlerinde dikkat edilecek başlıklar arasında yer alıyor. Hangi sistemi seçerseniz seçin, özelliklede geniş alanlarda kullanımlar söz konusu olduğunda Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri ihtiyacınız olabilir. Bu alanda örneğin damla sulama sisteminde suyun kumlu olmaması çok önemlidir. Sistem unsurları arasında yer alan birimlerin kum ile dolması damlatıcılardan suyun geçişini zorlaştırır. Bu nedenle bakım yapılmayan sistemlerden istenilen verimin elde edilmesi çok zor olacaktır.

Sulama Sistemleri Unsurları İçin Bakım

            Her sulama sisteminin kendine özel aparatları bulunuyor. Bakım alanında bu parçaların belirli zaman aralıklarında kontrol edilmesi ve temizlenmesi su sirkülasyonunun aksamadan devam etmesini sağlayacaktır. Pompa, kontrol birimleri ve damlatıcılar gibi aparatların temizlenmesi oluşabilecek kum, toz parçacıklarının bu sistemleri tıkamasının önüne geçebilir. Bu alanda Sulama Sistemleri Bakım ve Onarım Hizmetleri ile sisteminizden elde ettiğiniz profesyonel veriminin sürekliliğini sağlayabilirsiniz. Boru hatlarında yaşanabilecek tıkanıklıklar sulamanın aksamasına neden olur. Özellikle geniş alanlarda kurulan bu sistemler belirli periyotlar halinde bakıma ihtiyaç duyarlar.

 

Telefon : 0537 737 94 60

otomatik sulama sistemleri

Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik Sulama Sistemleri

Herhangi bir personele ya da sulama hortumuna ihtiyaç duyulmadan bitki ya da çimlerin ihtiyacı olan suyun otomatik olarak sağlanmasına Otomatik Sulama Sistemleri deniliyor. Bu sistemde bitkilerin ihtiyacı olan su istenilen miktarlarda ayarlanmasının yanında istenilen zamanlarda da ayarlanmakta ve otomatik olarak sulama yapılmaktadır.

otomatik sulama sistemleri
otomatik sulama sistemleri

Otomatik Sulama Nasıl Çalışır?

            Otomatik sulama için pilli ya da elektrikli zamanlayıcılar kullanılmaktadır. Bu zamanlayıcılar selenoid adı verilen vanaları kontrol eder. Bu şekilde istenilen bölgede su geçişi sağlanır. Bu vanaların üzerine monte edilen ana boru ve bunun yanında ekleme malzemeleri sayesinde su geçişi başlayacaktır. Tasarlanan noktalardaki sprey başlıklarda sulama işlemlerinin son kısmı olacaktır. Pilli ya da elektrikli olarak seçilen zamanlayıcılar olanaklar ve talepler doğrultusunda tercih edilebilir. Bu alanda otomatik sulama sitemlerinin tasarımı temin edilen malzemelere göre ayarlanır. Arazilerde, bitki ya da ağaç sulamalarında iki ayrı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan biri çim sulamada kullanılan sprey başlıklardır. Diğeri ise bitki sulama da kullanılan damlama sulama borularıdır.

 

Otomatik Sulama Malzemeleri

            Spor tesisleri, kamusal alanlar, tarlalar, bahçeler, fabrika alanları, belediye park ve bahçeleri, villalarda kullanılmak ve otomatik sulama sitemleri nelerdir konu başlığında kullanım alanlarına göre çeşitlilik bulunmaktadır. Malzeme olarak boru ve ekleme malzemeleri, sprey başlıklar, damlama boruları, selenoid vanalar, zamanlayıcılar, sulama sensörleri kullanılmaktadır.

Otomatik Sulama Montajı

            İlk olarak sulama yapılacak alanlarda toprak yüzeye 25 cm derinlikte olması gereklidir. En olarak ise 15 cm genişlik yeterli olacaktır. Kazılan kanala sırası ile malzemeler eklenir. Sistem bölüm bölüm hazırlanmaktadır. İşlem sonunda ise toprak üzerinde sulama işlemi sırasında hortum ya da farklı parçalar görülmeyecektir. Alanın büyüklüğü ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda otomatik sulama sitemleri fiyatları değişebilir. Sprey başlıklar sayesinde suyun basıncı yeryüzüne çıkan su, önceden ayarlanan yarıçaplarda suyun püskürtülmesi ile çimler üzerinde eşit bri sulama sağlanıyor. Sulama miktarında yüzde 30’a varan bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu da düzenli sulama sayesinde bitkilerin mantar şeklindeki hastalıklara yakalanmasının önüne geçer. Özellikle mini yağmurlama sistemleri kullanıldığı alanlarda düzenli sulama çalışmaları oluşturacaktır. Bu da insan gücünden de tasarruf edilmesini ve profesyonel bir çalışma sisteminin önünü açacaktır.

 

Telefon : 0537 737 94 60

yağmurlama sulama sistemi

Yağmurlama Sistemleri

Yağmurlama Sistemleri

Suyu basınç ve belirli bir açı ile havaya püskürtülmesi ile yapılan Yağmur Sulama Sistemleri suyun kendi ağırlığı sayesinde mahsül ve toprak üzerine ince damlacıklar şeklinde düşmektedir. Suyun görüntüsü doğal bir yağmuru andırır. Bu nedenle bu metoda yağmurlama denilir. Her türlü toprak koşullarında uygulanabilir. Arazinin düz ya da eğimli olması sorun oluşturmadığı gibi bütün bitki cinslerinde de kullanılabilir. Yüzey sulama metotları baz alındığında çok daha düşük debilerde su kaynağı kullanılabilmektedir. Kullanılan su başlıklardan basınç sayesinde püskürtülmektedir. Bu da doğal bir yağış sistemi oluşturur.

Yağmurlama Sistemleri
Yağmurlama Sistemleri

Yağmurlama İçin Uygun Yöntemler

            Bu sistemler uygun bir şekilde işletilmesi ile sulama suyu ihtiyaçları önemli oranlarda az olacaktır. Eğimli ve yüzeyi düzgün olmayan alanlarda sızdırma hızı yüksek olacaktır. Sığ köklü bitkilerin sulanmasında da oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu nedenle bahçe yağmurlama sistemleri kurulumu için ilk yatırımların yanında enerji giderleri de gereklidir. Giderler yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu şekilde ürünlerin artışı ile karşılandığında yağmurlama sistemi de çok daha fazla gelişebilir. Bu metotta işçilik daha azdır.

 

Yağmurlama Sistemleri Avantajları

            Taşınabilir sistemlerde lateraller ve ana boru taşınabiliyor. Yarı taşınabilir sistemlerde ise ana boru hatta ve pompa ünitesi sabit kalırken lateraller hareketli olacaktır. Bu sistemlerde ana boru hattı ise toprak altında gömülü olmaktadır. Taşınmayan sistemlerde ise tüm aparatlar sabit kalmaktadır. Genel olarak bu sistemler az işçilik sağladığı için özellikle işçiliğin pahalı olduğu yerlerde tercih edilmektedir. İşçilik giderlerinin artmasının nedeni ise sistemlerin yarı sabit ya da sabit olarak kullanılmasıdır. Bu da Yağmur Sulama Sistemleri fiyatları için farklı aralıklarda rakamlar ortaya çıkarmaktadır. Gelişen sistemlerde boru hatları ve yağmurlama başlıkları daha ucuza mal edilmeye başlandı. Bu da sistemin çok daha yaygın olarak kullanılmasının önünü açmıştır. Bu sistem projelendirilirken toprakların kullanılabilir su tutma kapasitesi, bitkilerin etkili kök derinlikleri, ürün için sulama suyu ihtiyaçları, toprakların su alma hızlarının da belirlenmesi gereklidir. Su kullanma randımanının yüksek olduğu bu metot sulama suyunun az olduğu alanlarda oldukça faydalı kullanımlar oluşturacaktır.

Telefon : 0537 737 94 60

damla sulama sistemleri

Damla Sulama Sistemleri

Damla Sulama Sistemleri

            Her sistemin temel ilkeleri bulunuyor. Bu alanda Damla Sulama Sistemleri içerisindeki ilkeler ise bitkide oluşan nem eksikliğinin gerilim oluşturmasına fırsat vermeden sulama sağlanmasıdır. Bu sistemde her defasında az miktarda sulama suyu sık sık bitki köklerinin geliştiği ortama doğrudan verilmektedir. Her gün sulama yapılabildiği gibi günde birkaç defa sulama da yapılabiliyor.

Basınçlı bir boru ağı kullanılmakta ve su bu ağ üzerinden damlacıklara kadar iletilmektedir. Bu metotta alanın tamamı ıslatılmıyor. Bitki sırası boyunca ıslak bir şerit oluşur ve sulama suyundan en üst düzeyde faydalanılmış olur.

Damla Sulama Sisteminin Unsurları

damla-sulama-sistemleri
damla-sulama-sistemleri

            Bu alanda damlama sulama aparatları arasında damlatıcılar, lateral boru hatları, ara boru hatları, ana boru hatları, kontrol birimi, pompa birimi bulunuyor. Bu sistem için her türlü su kullanılabilir. Sadece suyun kum, yüzücü madde gibi cisimleri içermemesi çok önemlidir. Bunun yanında demir, magnezyum, kalsiyum bileşikleri de uygun olmayacaktır. Kullanılan pompa biriminde ise su kaynağı yeteri kadar yüksekte olmadığı kısımlarda işletme basıncı kullanılır. Pompa elektrik motoru ile çalıştırılmaktadır. Kontrol birimi olarak ise damlama sulama sistemi kurulumu sırasında suyun çok iyi bir şekilde süzülmesi çok önemlidir. Aksi halde damlatıcılar tıkanabilir. Kontrol biriminde bu işlemin yapılması, daha verimli bir sistem oluşturacaktır.

 

 

Damla Sulama Sisteminin Avantajları

            Bu sistemin en önemli avantajı daha az su ile daha yükse verim alınmasıdır. Özellikle meyilli arazilerde erozyona uğramadan sulama yapılabilmektedir. Bu alanda damlama sulama nasıl yapılır araştırmalarında mekanik mücadelenin daha az olduğu görülmektedir. Her yer sulanmadığı içinde ağaçların arasından ekstra ot çıkışı olmayacaktır. Bunun yanında kaymak tabakasının kırılması, toprağın havalandırılması gibi durumlarda olmayacaktır.

Sistemde sık sık azar azar su verilmesi hava, su ve gübre dengesinin kolay bir şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Özellikle arazilerdeki tüm ağaçlara, bitkilere aynı miktarda su verildiği için tüm bitkiler eşit bir şekilde büyürler. Bunlar arasında ağaç damlama sulama sistemleri yer alıyor. Çiftçiler işçilik, mazot, gübre gibi girdilerin maliyetleri karşısında ürün verimini yüzde 20 ya da 50 oranında artırması ile karlı bir üretim elde edilebilir.

 

Telefon : 0537 737 94 60

 

Bahçe Sulama Sistemleri

Bahçe Sulama Sistemleri

            Bitkinin gelişmesi için gerekli nemin sağlanması amacı ile toprağa su eklemek olarak sulama tanımlanabilir. Ürünlerinizi kısa dönemli kuraklıklara karşı korumak amacı ile bahçe sulama sistemleri tercih edebilirsiniz. Hangi iklim kuşağında olursa olsun sulama çok önemlidir. Üretim kararlılığı sağlayan sulama sistemlerini seçerken belirli kriterler kullanabilirsiniz.

Sulama Sistemlerini Belirleyen Faktörler

Bahçe Sulama Sistemleri
Bahçe Sulama Sistemleri

Öncelikle tarlanın tesviyesinin düzgün olması çok önemlidir. Bunu yanında mahsülün cinsi, toprak altının fiziksel ve kimyasal özelliklerini de iyi bir şekilde incelemek gereklidir. Sulama suyu miktarı ve kalitesi de verimli bir mahsül için dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Bazı sulama metotları ise ek olarak bazı yatırımlar gerektirebilir. Bu nedenle bahçe sulamalarında tercih edilecek sistemin çiftçinin ekonomik durumuna uygun olması da önemlidir. Bulunduğunuz bölgedeki yağış, don, oransal nem, sıcaklık ve rüzgar gibi sistemlerde etkilenmektedir. Hazırlanacak bahçe sulama sistemleri projesi öncesinden bu kriterler tek tek belirlenmesi avantajlı bir kullanım oluşturacaktır.

Sulama Sistemleri

            Farklı sulama sistemleri bulunuyor. Bu sistemlerin en başında geleneksel sulama sistemleri yer alıyor. Ancak bu sistemler alan genişledikçe çiftçi için ekstra maliyet oluşturabilir. Bunun yanında verim anlamında geleneksel sistemler pek çok dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Kapalı boru sistemlerinde ise su dağıtımın borularla yapılması sayesinde hem tasarruf, hem de verim anlamında daha yüksek rakamlardan konuşmak mümkün olacaktır. Özellikle değişen sistemler bahçe sulama sistemleri fiyatları alanında da değişimleri beraberinde getiriyor. Ancak maliyet olarak sistem çiftçi için ekstra yeni başlıklar ortaya çıkarabilir. Bu da büyük mali külfet olarak tercih edilen bir durum değildir.

Su kaynakları günümüzde çok kısıtlıdır. Özellikle bazı mevsimlerde azalan kaynaklar yeni metotları gündeme getirmektedir. Basınçlı sulama metotları su kayıpları azaltmakta, derine sızma sağlamaktadır. Bu da en çok tercih edilen metotlardan biri olmasını sağlıyor. Bu alanda bahçe sulama sistemleri kurulumu kullanılan metoda göre farklılaşabiliyor. Basınçlı sulama da yağmurlama sulama kullanılıyor. Bu sistemin unsurları arasında su kaynağı, pompa birimi, boru hatları, yağmurlama başlıkları yer alıyor. Damla sulama ise en çok tercih edilenler arsında yer alıyor.

 

Telefon : 0537 737 94 60