otomatik sulama sistemleri

Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik Sulama Sistemleri

Herhangi bir personele ya da sulama hortumuna ihtiyaç duyulmadan bitki ya da çimlerin ihtiyacı olan suyun otomatik olarak sağlanmasına Otomatik Sulama Sistemleri deniliyor. Bu sistemde bitkilerin ihtiyacı olan su istenilen miktarlarda ayarlanmasının yanında istenilen zamanlarda da ayarlanmakta ve otomatik olarak sulama yapılmaktadır.

otomatik sulama sistemleri
otomatik sulama sistemleri

Otomatik Sulama Nasıl Çalışır?

            Otomatik sulama için pilli ya da elektrikli zamanlayıcılar kullanılmaktadır. Bu zamanlayıcılar selenoid adı verilen vanaları kontrol eder. Bu şekilde istenilen bölgede su geçişi sağlanır. Bu vanaların üzerine monte edilen ana boru ve bunun yanında ekleme malzemeleri sayesinde su geçişi başlayacaktır. Tasarlanan noktalardaki sprey başlıklarda sulama işlemlerinin son kısmı olacaktır. Pilli ya da elektrikli olarak seçilen zamanlayıcılar olanaklar ve talepler doğrultusunda tercih edilebilir. Bu alanda otomatik sulama sitemlerinin tasarımı temin edilen malzemelere göre ayarlanır. Arazilerde, bitki ya da ağaç sulamalarında iki ayrı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan biri çim sulamada kullanılan sprey başlıklardır. Diğeri ise bitki sulama da kullanılan damlama sulama borularıdır.

 

Otomatik Sulama Malzemeleri

            Spor tesisleri, kamusal alanlar, tarlalar, bahçeler, fabrika alanları, belediye park ve bahçeleri, villalarda kullanılmak ve otomatik sulama sitemleri nelerdir konu başlığında kullanım alanlarına göre çeşitlilik bulunmaktadır. Malzeme olarak boru ve ekleme malzemeleri, sprey başlıklar, damlama boruları, selenoid vanalar, zamanlayıcılar, sulama sensörleri kullanılmaktadır.

Otomatik Sulama Montajı

            İlk olarak sulama yapılacak alanlarda toprak yüzeye 25 cm derinlikte olması gereklidir. En olarak ise 15 cm genişlik yeterli olacaktır. Kazılan kanala sırası ile malzemeler eklenir. Sistem bölüm bölüm hazırlanmaktadır. İşlem sonunda ise toprak üzerinde sulama işlemi sırasında hortum ya da farklı parçalar görülmeyecektir. Alanın büyüklüğü ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda otomatik sulama sitemleri fiyatları değişebilir. Sprey başlıklar sayesinde suyun basıncı yeryüzüne çıkan su, önceden ayarlanan yarıçaplarda suyun püskürtülmesi ile çimler üzerinde eşit bri sulama sağlanıyor. Sulama miktarında yüzde 30’a varan bir tasarruf sağlanmaktadır. Bu da düzenli sulama sayesinde bitkilerin mantar şeklindeki hastalıklara yakalanmasının önüne geçer. Özellikle mini yağmurlama sistemleri kullanıldığı alanlarda düzenli sulama çalışmaları oluşturacaktır. Bu da insan gücünden de tasarruf edilmesini ve profesyonel bir çalışma sisteminin önünü açacaktır.

 

Telefon : 0537 737 94 60

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir