Havuz

havuz

Havuz kullanım alanlarına göre çok çeşitli şekillerde, sistemlerde ve boyutlarda havuz sistemleri bulunuyor. Yüzme havuzlarında betonarme kesitin belirlenmesi çok önemlidir. Statik ve inşai gerekliliklerin yanı sıra kullanılacak malzemelerin hijyen açısından doğru tercih edilmesi gereklidir. İlk etapta çalışmalar için hazırlana proje aşamasında detayları hazırlanırken bu kriterler baz alınarak seçimler yapılır. Bu hazırlık safhasındaki titiz kullanımlar ise sonraki aşamalardaki sorunlar en aza indirilmiş olacaktır. Bir yüzme havuzu hazırlanıyor ise suyu düzgün taşıyabilmesi, bunun yanında temizlenebilmesi için yan kesitte verilecek eğitim hayati değer taşıyor. Kenarı ve taşma kanalı arasındaki eğim yüzde 5 olması  suyun düzgün bir şekilde taşımasını sağlayacaktır.

 

 

 

Havuz Çeşitleri

Bulunduğu göre açık ya da kapalı olarak tanımlanabilir. Kullanım alanlarına göre teknik özellikli, yüzücü sayısına göre toplu kullanım, genel kullanım amaçlı, evlere özel şeklinde sıralanabilir. Çocuk yüzme havuzları daha küçük boylarda yer üstünde ya da yer altında şeklinde projelendirilebiliyor. Bazı alanlarda ise tedavi amaçlı olarak Spa ve terapi havuzu seçenekleri de tercih edilebiliyor. Soğuk su bulunduran şok, ayak yıkama ve değişik amaçlarla kullanılan yüzme havuzları da bulunmaktadır. Boyutlarına, kullanılan amaçlarına, malzemelerine göre havuz fiyatları değişmektedir. Değişik amaçlı seçenekler arasında derin, sığ, kule atlama, dalga, atraksiyon, kaydırak, tabanı hareketli havuzlar yer alıyor.

Havuz Planlama ve Projelendirme
Havuz Planlama ve Projelendirme

Blokaj serilirken çevresinden gelebilecek suların uzaklaştırılması için drenaj hattının unutulmaması gereklidir. Özellikle havuzun perdeleri ve demini dökülürken hidrolik bağlantıları, PVC boruları, deşarj rögarları, alt aydınlatma armatür kovaları da yerine yerleştirilmelidir. Bazı alanlarda havuz kapatma sistemleri gerekli olabiliyor. Bu çalışmalar özellikle açık alanlarda yılın her mevsiminde güvenli kullanım için bu sistemler tercih edilebiliyor. 450 m2’ye kadar kapatma sistemleri geniş seçenek yelpazesi sunulmaktadır. Kişiye özel üretim olanakları ile de gereksinimlerin en doğru şekillerde karşılanması söz konusu olacaktır. Tavan kaplamalarda 4 mm odacıklı polikarbon malzeme kullanılıyor. Yeşil, mavi, beyaz, gri ve şeffaf özelliklerdeki bu malzemeler istenilen tasarım özelliklerine göre tercih edilmektedir. Etrafı için 3+ 3 lamine cam yani şeffaf cam malzemesine yer verilebiliyor. Alüminyum profil kısımlarında ise istenilen Ral renginde uyumlu kullanımlar elde edilebiliyor. Bu sistemler içerisinde klasik modeller, casablanca tasarımlar, klasik ama raysız kullanımlar ya da ekonomik modeller bulunabilmektedir. Bütçenize ve kullanım alanlarına uygun havuzunuzu 4 mevsim kullanabilmek adına bu kapatma sistemleri tercih edilebilir.

 

Kullanılan Malzemeler

Başarılı bir sisteminin ortaya çıkması için kaliteli havuz malzemeleri kullanmanız ve işlemlerin profesyonel ekip elamanları tarafından yapılması gereklidir. Kullanımları aşamasında pratik temizlik çalışmaları yapılabilmesi için kaplama çalışmaları yapılmalıdır. Bunun için de iç ve dışbükey özel birleştirme parçalarının kullanılması önemlidir. Yüzme havuzlarının kenarlarında yer alan özel kesitli porselen ürünler genel olarak tutamak olarak sınıflandırılmaktadır. Bu malzeme özel olarak üretilmektedir. Mekanik, fiziksel ve kimyasal özellikler göstermektedir. Bu tutamaklar havuzun ilgili kısımlarına konulur. Kaymazlar ve bu malzemeler arasında 5 mm olması gereklidir. Malzemeler alanında kullanım, montaj ve yapım aşamasında tercih edilebilecek seçenekler bulunuyor. Ekipmanları, aksesuarları, kanal ızgaraları, kimyasalları, pompaları, kum filtreleri, vanalar, lambalar, PVC temiz su boruları, ek parçalar, rakorlar, çekvalfler, temizlik ürünleri, arıtma malzemeleri, havuz duşları gibi hazırlanan havuzu tamamlayacak pek çok malzeme ile çok daha kullanışlı alanlar elde edilebilir. Havuzunuzun planlamalarına uygun ve kaliteli malzeme kullanımı, üretim aşamasının ardından kaliteli kullanımlarda bir havuz kullanımı ortaya çıkaracaktır.

 

Telefon : 0537 737 94 60

Sosyal Medyada Paylaş