Havuz Tesisatı

Havuz Tesisatı

            Çalışmalara başlamadan önce detayların ve havuz yapım aşamasının mimari bir proje olarak hazırlanması ile havuz tesisatı yapımı başlatılmış olur. Projenin hazırlanmasında kullanıcılarının isteklerinin yanı sıra güvenlik anlamında mimarın teknik bilgileri de baz alınır. Mimari proje baz alınarak betonarme statik projesinin hazırlanmasının ardından mimar ya da mühendisler tarafından eletromekanik tesisat çalışmaları yapılır. Mekanik tesisat ve aydınlatma tesisat projeleri tamamlandıktan sonra havuz tesisatı projesi gerekli malzeme ve istenilen ekip ile başlar.

 

Tesisat Projesinin Yapım Aşaması

Havuz Tesisatı

Hazırlanan statik proje baz alınarak demir perde sistemi oluşturulmaktadır. Bu çalışma taban betonu içinde kullanılacak olan filtrasyon tesisatına uygun olarak yerleştirilme sağlıyor. Kontrollerin doğru bir şekilde yapılması ile uygulama artık sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Taban betonunun dökümünün yapılmasının ardından perde betonu ile taban betonu arasında izolasyon çalışmaları başlar. Bu alanda havuz tesisatı nasıl yapılır konu başlığı içerisinde soğuk derze su kaçağı ve sızıntısı olmaması önemlidir. Bunun için şişen bant uygulanabilir. Yan perde kalıpları açılmakta ve aydınlatma kabloları projeye uygun bir şekilde yerleştirilmektedir. Bu kısımda lamba boşlukları da bırakılmalıdır.

 

Yan Perde Betonları Aşaması

            Yan perde betonları döküldükten sonra makine dairesine geçilir. Denge deposu üst hasır çelik kalıpları yerleştirilmesinin ardından projeye uygun diğer detaylar yapılır. Özellikle kapak rezervasyonları için boşluklar bırakılmaktadır. Bu aşamaya kadar havuz tesisatı malzemeleri iç kısımlarda kullanılmaktadır. Döşeme üstünden betonun dökülebilmesi için ikinci betonarme yapımının tamamlanması gereklidir. Bu aşamasının tamamlanmasının ardından ise donatların yapım aşamasına başlanılır. Betonarme içerisinde yer alan tesisatta dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Bunlar arasında havuz tesisatı hesabı ekonomik olması için dikkat edilmesi gereken kısımlar bulunuyor.

Beton içerisinde tesisat elemanları sızdırmayı önleyici ve birleştirici malzemelerden olması gereklidir. Bu malzemeler denge deposuna suyun gelmediği ve boruların makine dairesine çıkmasına gereklidir. Bütün tesisat elemanlarının teller ile demirlere bağlanmış olması da doğru enerji kablosunun maline dairesine ulaştığını gösterir. Bu alanda havuz tesisatı boruları kullanılmakta ve gerekli kontrollerin sağlanması ile tesisat projesinin başarıya ulaşması söz konusu olacaktır.

 

Telefon : 0537 737 94 60

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir