damla sulama sistemleri

Damla Sulama Sistemleri

Damla Sulama Sistemleri

            Her sistemin temel ilkeleri bulunuyor. Bu alanda Damla Sulama Sistemleri içerisindeki ilkeler ise bitkide oluşan nem eksikliğinin gerilim oluşturmasına fırsat vermeden sulama sağlanmasıdır. Bu sistemde her defasında az miktarda sulama suyu sık sık bitki köklerinin geliştiği ortama doğrudan verilmektedir. Her gün sulama yapılabildiği gibi günde birkaç defa sulama da yapılabiliyor.

Basınçlı bir boru ağı kullanılmakta ve su bu ağ üzerinden damlacıklara kadar iletilmektedir. Bu metotta alanın tamamı ıslatılmıyor. Bitki sırası boyunca ıslak bir şerit oluşur ve sulama suyundan en üst düzeyde faydalanılmış olur.

Damla Sulama Sisteminin Unsurları

damla-sulama-sistemleri
damla-sulama-sistemleri

            Bu alanda damlama sulama aparatları arasında damlatıcılar, lateral boru hatları, ara boru hatları, ana boru hatları, kontrol birimi, pompa birimi bulunuyor. Bu sistem için her türlü su kullanılabilir. Sadece suyun kum, yüzücü madde gibi cisimleri içermemesi çok önemlidir. Bunun yanında demir, magnezyum, kalsiyum bileşikleri de uygun olmayacaktır. Kullanılan pompa biriminde ise su kaynağı yeteri kadar yüksekte olmadığı kısımlarda işletme basıncı kullanılır. Pompa elektrik motoru ile çalıştırılmaktadır. Kontrol birimi olarak ise damlama sulama sistemi kurulumu sırasında suyun çok iyi bir şekilde süzülmesi çok önemlidir. Aksi halde damlatıcılar tıkanabilir. Kontrol biriminde bu işlemin yapılması, daha verimli bir sistem oluşturacaktır.

 

 

Damla Sulama Sisteminin Avantajları

            Bu sistemin en önemli avantajı daha az su ile daha yükse verim alınmasıdır. Özellikle meyilli arazilerde erozyona uğramadan sulama yapılabilmektedir. Bu alanda damlama sulama nasıl yapılır araştırmalarında mekanik mücadelenin daha az olduğu görülmektedir. Her yer sulanmadığı içinde ağaçların arasından ekstra ot çıkışı olmayacaktır. Bunun yanında kaymak tabakasının kırılması, toprağın havalandırılması gibi durumlarda olmayacaktır.

Sistemde sık sık azar azar su verilmesi hava, su ve gübre dengesinin kolay bir şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Özellikle arazilerdeki tüm ağaçlara, bitkilere aynı miktarda su verildiği için tüm bitkiler eşit bir şekilde büyürler. Bunlar arasında ağaç damlama sulama sistemleri yer alıyor. Çiftçiler işçilik, mazot, gübre gibi girdilerin maliyetleri karşısında ürün verimini yüzde 20 ya da 50 oranında artırması ile karlı bir üretim elde edilebilir.

 

Telefon : 0537 737 94 60

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir