Bahçe Sulama Sistemleri

Bahçe Sulama Sistemleri

            Bitkinin gelişmesi için gerekli nemin sağlanması amacı ile toprağa su eklemek olarak sulama tanımlanabilir. Ürünlerinizi kısa dönemli kuraklıklara karşı korumak amacı ile bahçe sulama sistemleri tercih edebilirsiniz. Hangi iklim kuşağında olursa olsun sulama çok önemlidir. Üretim kararlılığı sağlayan sulama sistemlerini seçerken belirli kriterler kullanabilirsiniz.

Sulama Sistemlerini Belirleyen Faktörler

Bahçe Sulama Sistemleri
Bahçe Sulama Sistemleri

Öncelikle tarlanın tesviyesinin düzgün olması çok önemlidir. Bunu yanında mahsülün cinsi, toprak altının fiziksel ve kimyasal özelliklerini de iyi bir şekilde incelemek gereklidir. Sulama suyu miktarı ve kalitesi de verimli bir mahsül için dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Bazı sulama metotları ise ek olarak bazı yatırımlar gerektirebilir. Bu nedenle bahçe sulamalarında tercih edilecek sistemin çiftçinin ekonomik durumuna uygun olması da önemlidir. Bulunduğunuz bölgedeki yağış, don, oransal nem, sıcaklık ve rüzgar gibi sistemlerde etkilenmektedir. Hazırlanacak bahçe sulama sistemleri projesi öncesinden bu kriterler tek tek belirlenmesi avantajlı bir kullanım oluşturacaktır.

Sulama Sistemleri

            Farklı sulama sistemleri bulunuyor. Bu sistemlerin en başında geleneksel sulama sistemleri yer alıyor. Ancak bu sistemler alan genişledikçe çiftçi için ekstra maliyet oluşturabilir. Bunun yanında verim anlamında geleneksel sistemler pek çok dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Kapalı boru sistemlerinde ise su dağıtımın borularla yapılması sayesinde hem tasarruf, hem de verim anlamında daha yüksek rakamlardan konuşmak mümkün olacaktır. Özellikle değişen sistemler bahçe sulama sistemleri fiyatları alanında da değişimleri beraberinde getiriyor. Ancak maliyet olarak sistem çiftçi için ekstra yeni başlıklar ortaya çıkarabilir. Bu da büyük mali külfet olarak tercih edilen bir durum değildir.

Su kaynakları günümüzde çok kısıtlıdır. Özellikle bazı mevsimlerde azalan kaynaklar yeni metotları gündeme getirmektedir. Basınçlı sulama metotları su kayıpları azaltmakta, derine sızma sağlamaktadır. Bu da en çok tercih edilen metotlardan biri olmasını sağlıyor. Bu alanda bahçe sulama sistemleri kurulumu kullanılan metoda göre farklılaşabiliyor. Basınçlı sulama da yağmurlama sulama kullanılıyor. Bu sistemin unsurları arasında su kaynağı, pompa birimi, boru hatları, yağmurlama başlıkları yer alıyor. Damla sulama ise en çok tercih edilenler arsında yer alıyor.

 

Telefon : 0537 737 94 60

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir